Tréner

John Carroll, PGA Golf Professional – patří k nejůspěšnějším trenérům mládeže s dlouholetou trenérskou praxí.Děti z John Carroll Junior Golf Academy obsazují nejvyšší příčky soutěží v ČR a na Slovensku.

Úvodem otázka, která asi napadne každého, když uvidí Vaše jméno. Odkud pocházíte?

Pocházím z Irska z městečka Portmarnock, které je 20 km od Dublinu.

Ve Slavkovském resortu působíte první sezónu nebo ne?

Jako trenér ano, ale vždycky si ve Slavkově rád zahraji.

Jako trenér jsem začal v Šiléřovicích, to byl rok 1993.

Potom jsem žil několik let v Irsku a k trénovaní v ČR a na Slovensku jsem se vrátil v roce 2007.V posledních třech letech jsem se věnoval hlavně práci s dětmi, na Slovensku jsem založil John Carroll Junior Golf Academy.Náš tým byl v roce 2010 vyhodnocen jako nejlepší TCM Slovenska a děti z našeho týmu vyhráli šest z osmi věkových kategorií v největší soutěži Slovenska TON.Dále jsme zvítězili v nejprestižnější týmové soutěži Slovenska o pohár Zuzany Kamasové.

V trénovaní John Carroll Junior Golf Academy pokračuji i v letošním roce, ale těším se na práci ve Slavkově kde budu trénovat především dospělé.

Jak dlouho tedy žijete v České republice?

V ČR žiji s přetržkami asi 10 let.

Je skvělé, že umíte perfektně anglicky. Ostatně taková golfová lekce v angličtině musí být skvělý zážitek. Stává se Vám, že i čeští hráči chtějí, abyste s nimi mluvil anglicky?

Určitě. Získávají tak dvě lekce za cenu jedné. Hlavně na děti se snažím mluvit anglicky, protože si tak mohou prohloubit základy získané ve škole.

A co Vaše čeština, nemusí se lidé bát Vás oslovit?

Tak rozumím dobře všem, jestli oni rozumí mně, to je další věc (smích), ale troufám si říct, že po mnoha letech strávených v ČR je moje čeština opravdu dobrá i když místy asi srandovní.Někteří lidé, když vidí moje jméno dostanou strach zda budu schopen hovořit česky, takže jsem rád, že jste mi tuto otázku položil.

 

Jaká je Vaše nabídka, co se týče golfových lekcí? Chodíte s lidmi i na hřiště?

Chodím a to už v začátcích, protože je důležité, aby byli seznámeni se základními pravidly a golfovou etiketou ještě než udělají zelenou kartu. Se stálými klienty a dětmi chodím na hřiště často, protože podle mě jsou “course management” a hra v terénu velmi důležité.

Nelze přehlédnout, že při tréninku používáte mnoho pomůcek. Jaká je Vaše tréninková strategie?

Za prvé je třeba říct, že ne pro každého jsou tréninkové pomůcky vhodné. Jsou dva typy hráčů. Jak to říci… Řekněme inženýrský typ, který jde na podstatu hry techničtěji a vyhovuje mu, když má kolem sebe plno pomůcek. Tito hráči preferují analýzu švihu na počítači atd.. A pak tu máme hráče, kteří upřednostňují přirozený styl hry a pomůcky pro ně nemají velký přínos. Ale mohu říct, že  pomůcek pro trénink mám opravdu hodně a používám je rád.

Co s týká tréninkové strategie používám metodiku “Long Term Player Development Guide” (LTPD) což je dlouhodobý systematický tréninkový plán, který používají PGA v GB/Irsku, Kanadě a Švédsku.

Co Vaše hráčská minulost? Určitě se rád podělíte o ty největší úspěchy.

Za svůj největší hráčský úspěch považuji, že jsem v roce 1989 hrál za juniorský výběr Irska proti Walesu.V týmu za který jsem hrál byli hráči, kteří dnes vítězí na Evropské túře Damien McGrane vyhrál China Open 2008, Padraig Harrington, který dvakrát vyhrál British Open a také Peter Lawrie, vítěz Spanish Open 2009.

Máte nějaký zajímavý golfový zážitek, o který byste se s námi podělil?

Pro mne je největším golfovým zážitkem to, že jsem na živo viděl Seve Ballesterose. Tenkrát v 80. letech byl světovou jedničkou a hrál Irish Open na hřišti v Royal Dublin, kde bylo tehdy snad 50 tisíc diváků. On chtěl mít asi klid, tak přijel trénovat na náš Driving Range v Portmarnock Golf Club. Já jsem tam byl zrovna navštívit tátu a najednou z dálky vidím trénujícího hráče a říkám si: “Wow, what a swing!” Přišel jsem blíž a vidím, že to je Ballesterose. To je jako kdybys v dnešní době viděl tady na drivingu  trénovat Tigera Woodse. Bylo brzo ráno, byli jsme tam jen my dva. Přišel jsem za ním a strávil jsem vedle něho asi půl hodiny. Byl to strašně příjemný a skromný člověk. Měl s sebou velký Pro bag, který byl tehdy větší než já (to sem byl ještě malý kluk dneska jsem už o pár centimertu větší než túr bag). Díval se na mě a říkal mi, že jsem nějaký malý. Vzal ten bag a začal ho zvedat nahoru a dolů. Potom zvedl mě a říkal: “Ten bag je těžší”(smích). Bylo to úžasné být půl hodiny sám se světovou jedničkou.

A jak jste se vlastně dostal ke golfu?

Každý v Irsku hraje golf. To je jako fotbal nebo hokej v ČR. Kdejaký taxikář u nás má HCP 5 (smích).

Celá moje rodina je spjatá s golfem.Na hřišti Portmarnock, které je 5 minut od našeho domu pracoval dlouhá léta můj děda jako Head Greenkeeper,  táta tam pracuje už 40 let a také dva moji bratři a strýc hrají a pracují na golfu.Už jako malé dítě jsem se batolil po golfu v šesti  letech jsem začal hrát a golf mě začal opravdu bavit a baví mě dodnes…..

John is based at Golf Resort Austerlitz, Slavkov u Brna, Czech Republic.