Technologie

Technology used at our Academy

Ernest Sports ES14 Portable Launch Monitor & Digital Golf Assistant.

Ernest Sports revolutionizes the game with a great new tool for teaching professionals, club fitters and serious golfers. The ES14 delivers critical data instantly. The ES14 puts the power of creative technology in your hands providing you with critical ES14 Launch Monitorinformation to improve any golfer’s game, including club speed, launch angle, ball speed, smash factor, spin rate and distance. 

The ES14 is an ideal tool that provides instant audible feedback, the ability to practice as a pro, motivate, and pick up where you left off. The ES14 and free app open up a world of technology for golfers offering a wide range of statistical information in an easy to read format as well as audible feedback for instant results. 

The ACADEMY MODEL Plane Perfect Golf Machine is the most complete training system ever developed for golf! It is the top choice for teaching facilities, academies, instructors, golf courses and driving ranges that will use the system to show students the real “feel” of a correct on plane golf swing. 

Hudl Coaching Software  Hudl Technique (formerly Ubersense) is a slow motion video analysis app that helps coaches and athletes improve in any sport. Use your mobile device to record and break down a golfer’s technique and provide instant golf-swingfeedback. Analyze your golf swing in slow motion, compare with your favourite pro, or study swing frame by frame.

NMS fault fixer is a golf training aid that ideal for curing many swing faults such as a slice, hook, topped shots, the shanks.

Multiple Training Aids are used to enhance the learning experience.  E.g.  Impact Bag, Swingyde Trainer, Alignment Sticks, balance pads, etc.

 

Short Game  

Technology

MotionPro Video Analysis Software is used to analyse all aspects of the short game.

Improved Putting With CentreCup® and CentreCup Pro®

CentreCup® and CentreCup Pro® are the new golf putting training aids that produce a perfect ‘square at impact’ stroke… every single time.

Multiple Training Aids are used to enhance the learning experience.  E.g. putting alignment mirrors, alignment shafts, putting plane and putting track aids.

Additional Assessment

Golf Statistics tracks and analyses a golfer’s entire golf game (e.g. average score, green in regulation, putts per round, up & down percentages, etc) in the easiest way possible. The system highlights strengths and weaknesses so that the golfer can see what areas that they need to improve on, and track personal improvement.

Short Game Skills Testing involves undertaking a series of short game 12 tests.  After completing the tests you will be given a ‘Short Game Handicap’.  These stats can be compared with PGA Tour Players and used to track personal improvement.

SNAG Golf

Snag je komplexní tréninkový systém obsahující všechny prvky golfu, ale v modifikované podobě, který byl vytvořen pro nejmenší děti nebo do šesti let věku. Obsahuje všechny elementy golfové hry ve zjednodušené a dobře srozumitelné formě. Hra má vlastní pravidla a terminologii, která předává zábavnou formou herní dovednosti, které se nachází někde mezi minigolfem a regulérním golfem. Děti trénují se speciálně navrženým golfovým náčiním. Set se skládá ze dvou holí – Launcher a Roller – konstruovaných tak, aby dětem pomáhaly dosáhnout co nejsnadněji úspěchu.

Trénink musí být v první řadě zábava a trefit se do míčku musí být co nejjednodušší. Míčky pro Snag mají omezený dolet necelých 50 metrů. Jsou o něco menší než tenisový míček, jsou měkké a jejich povrch je dobře přilnavý k cílům. Cílové terče mají suché zipy, aby se po jejich zasažení míček neodrážel. Snag je také vzdělávací program pro zábavu začátečníků. Je to komplexní systém, který byl vyvinut po letech výzkumu a zkušeností. Snag Golf je především o zábavě, když se děti učí základy golfu.